Національна громадська платформа
«Реформуємо МВС: прозорість та відповідальність»

http://police-reform.org/index.php?id=1439459052


Внутрішній контроль в системі МВС

13.08.2015
автор: Гончарук Г.О., Осика І.М.

Гончарук Г.О., заступник начальника управління-начальник відділу

Департаменту внутрішньої безпеки МВС України

Осика І.М., к.ю.н., LL.M

 

Вступ

Необхідність здійснення внутрішнього контролю в системі МВС не викликає сумнівів. Проблема зловживань, корупції та порушень прав людини співробітниками міліції не є новою з одного боку, і недостатньо дослідженою – з іншого. Дослідження, які стосуються цієї проблематики, переважною більшістю зводяться до фіксації таких випадків, їх підрахунків та опису порушень. Причини та умови, які призвели до вчинення співробітниками міліції таких правопорушень, як правило, не досліджуються. Така ситуація з обмеженими первинними даними щодо стану речей дещо ускладнює проведення всебічного аналізу і, відповідно, формування висновків та рекомендацій, які б у повній мірі впливали на процеси необхідних змін. У зв’язку з цим у переважній більшості випадків при формуванні рекомендацій буде застосовуватися закордонний досвід.   

При обговоренні заходів, які необхідно вжити для запровадження ефективного внутрішнього контролю та протидії корупції переважно увага приділяється питанням створення, об’єднання, переформування відповідних підрозділів міліції, умов їх формування, призначення керівництва та підпорядкування. Однак, для створення дійсно ефективного механізму внутрішнього контролю в діючій сьогодні системі МВС необхідно визначитись які власне функції має виконувати внутрішній контроль, які результати від нього очікуються, яким чином його діяльність співвідноситься з діяльністю державних органів, що увійшли до системи МВС, яким чином здійснюється взаємодія і координація діяльності щодо забезпечення внутрішнього контролю, а також з іншими підрозділами, органами, інституціями, що здійснюють зовнішній контроль. Лише після цього можна говорити про законодавче та інституційне забезпечення внутрішнього контролю в органах, що входять до системи МВС.

Віднедавна система МВС, яка раніше фактично ототожнювалась із міліцією, а саме міністерство називали «Міністерством міліції»,  була істотно трансформована та включила в себе нові структури, низку функцій яких у деяких європейських країнах також відносять до поліцейських. Наприклад функції Державної прикордонної служби у деяких країнах покладено на прикордонну поліцію. У інших демократичних країнах близькі до поліцейських функції виконують міграційні служби. Значною мірою функції Національної гвардії перекликаються із функціями жандармерії у Франції. Тобто центральні органи виконавчої влади, які входять до системи МВС, можна вважати поліцейським організаціями. Під поліцейськими організаціями розуміють інструменти виконавчої влади, які мають реальну монополію на законне право застосування сили для підтримки громадського порядку у суспільстві у світлі виконання ними своїх функцій[1]. Обсяг повноважень, якими наділені співробітники правоохоронних органів, створює спокусу і можливості їх використання в якості інструмента зловмисних дій проти держави, насильства, попрання прав людини та корупції як з боку окремих співробітників, так і з боку керманичів виконавчої влади. Отже, в демократичному суспільстві повинні існувати відповідні гарантії, що служби внутрішніх справ слугуватимуть інтересам суспільства, які вони покликані захищати, а не інтересам політиків, чиновників чи самого інституту поліції[2].

У даній статті ми спробуємо запропонувати модель організації внутрішнього контролю, яка б відповідала сучасному інституційному наповненню системи МВС у цілому та дозволила б ефективно виконувати покладені на неї функції після завершення її реформування.

Концептуальні засади системи Міністерства внутрішніх справ

На сьогоднішній день сформовано загальні підходи до реформування системи Міністерства внутрішніх справ, які зазначені в Концепції першочергових заходів реформування системи Міністерства внутрішніх справ (надалі - Концепція) та Стратегії розвитку органів внутрішніх справ України (надалі - Стратегія), схвалені Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1118 від 22 жовтня 2014 року. Базовим і керівним документом для реформування системи МВС, який фактично містить в собі низку положень, які прийнято називати «європейськими стандартами», є Керівництво з демократичних основ поліцейської діяльності, складене Старшим радником Генерального секретаря ОБСЄ з питань поліцейської діяльності у 2006 році (надалі - Керівництво).

 

Нажаль, в цих документах проблематика забезпечення внутрішнього контролю в системі МВС згадується лише поверхово. Крім цього, практично нічого не говориться про відповідні підрозділи з точки зору перспектив їхнього реформування. Проблемою є й той факт, що у вказаних документах не враховується існуюче сьогодні інституційне наповнення системи МВС до складу якої входить п’ять державних органів на різних стадіях реформування і більшість з яких певною мірою мають поліцейські функції. До сьогодні на державному рівні питання реформування МВС як цілісної системи не розглядалось, а тому не піднімалась проблема комплексного забезпечення внутрішнього контролю у цій системі. Міліція реформується у поліцію без урахування структури МВС. Кожен із центральних органів виконавчої влади, що входять до системи МВС, нажаль реформується окремо і проблема забезпечення внутрішнього контролю у найкращому випадку вирішується у процесі такого реформування окремо, а у гіршому не береться до уваги взагалі.     

 

 

Не дивлячись на це, системний аналіз даних документів дозволяє сформувати думку щодо функцій, місця, ролі і основних напрямків діяльності підрозділів внутрішнього контролю в системі міністерства, до сфері відповідальності якого належать правоохоронні органи.

 

Серед першочергових цілей реалізації Концепції, спрямованих на досягнення її мети, зазначається «розроблення дієвих засобів та механізмів контролю за діяльністю органів внутрішніх справ та окремого правоохоронця». В свою чергу Стратегія більш детально відображає напрямки діяльності, які пов’язані з забезпеченням ефективної системи внутрішнього контролю в ОВС, що полягає у вдосконаленні системи внутрішнього контролю за діями персоналу та створенні ефективних механізмів розслідування випадків, коли права громадян порушуються в результаті непрофесійних або протиправних дій правоохоронців. В Стратегії прямо йдеться про необхідність створення оновленої системи внутрішнього контролю як один із заходів, спрямованих на удосконалення кадрової політики та професіоналізації персоналу. На думку авторів Стратегії внутрішній контроль, як мінімум, включає: (1) технічне відеоспостереження за персоналом протягом робочого часу; (2) контроль за використанням робочого часу; (3) періодичні перевірки на предмет дотримання правил доброчесності, зокрема професійної непідкупності та (4) виявлення/перевірка ризику споживання наркотичних речовин співробітниками ОВС. Пріоритетом в діяльності реформованих підрозділів внутрішньої безпеки визначається профілактика правопорушень.  

В Керівництві висвічуються загальні цілі та засади внутрішнього контролю в діяльності поліції і присвячується суттєва увага необхідності та способам реалізації внутрішнього контролю в поліції. Так, за загальним правилами поліція повинна постійно турбуватися про законність власних дій, а поліцейські зобов’язані не виконувати будь-якого наказу про злочинність якого їм відомо або мало б бути відомо. Співробітники поліції зобов’язані попереджати і протистояти будь-яким порушенням законів і міжнародних стандартів своїми колегами. За свої дії і бездіяльність, а також за надані накази поліцейські повинні нести персональну відповідальність[3]. Також в органах поліції повинні бути системи контролю для оцінки якості роботи, яку виконують співробітники. Необхідним є постійний контроль якості послуг, що надаються громадськості. Якість може вимірюватися напряму, як відповідність певному стандарту, так і непрямими методами як оцінки з боку споживача (громадян) або оцінки результатів (показників) діяльності. Поліцейські органи мають постійно удосконалювати якість послуг, використовуючи аналітичні засоби, залучаючи усіх співробітників до командної роботи, зосереджуючи увагу на процедурах, які сприяють підвищенню якості.

 

 

 

Системний аналіз тексту Стратегії дозволяє віднести до потенційних завдань для внутрішнього контролю наступні види діяльності.

  1. Моніторинг процесу відкритого, прозорого та об'єктивного відбору персоналу, що ґрунтується на особистих характеристиках та досягненнях кандидата на службу:
  1. Запобігання і виявлення правопорушень, вчинених співробітниками правоохоронних органів:

Для реалізації даного завдання Концепція передбачає запровадження дієвих форм та методів контролю за виконанням службових обов’язків, невідворотності персональної відповідальності за дії (бездіяльність) та прийняті рішення як способи мінімізації упередженості працівників органів внутрішніх справ. Виконання даного завдання буде неефективним без запровадження належної і збалансованої процедури розслідування правопорушень, вчинених співробітниками правоохоронних органів.

  1. Запобігання корупції і порушенням професійної етики

 

В Керівництві суттєва увага приділяється необхідності протидії корупції серед поліцейських:

Концепція та Стратегія містять наступні види діяльності стосовно запобігання корупції порушень професійної етики, які можуть бути віднесені до компетенції підрозділів внутрішнього контролю.

  1. Проведення всебічних, об’єктивних і неупереджених службових розслідувань

 

Проведення внутрішніх службових розслідувань складає найбільшу частину роботи органів внутрішнього контролю. Як правило, переважна більшість таких розслідувань проводиться за наслідками звернення громадян зі скаргами на дії співробітників системи МВС. Крім цього, внутрішні розслідування проводяться у випадках безпосереднього виявлення правопорушень співробітниками внутрішньої безпеки або за результатами внутрішньої контролюючої діяльності іншими підрозділами, а також за заявами (рапортами інших правоохоронців). Різноманітність скарг і їхня кількість унеможливлює ефективну діяльність внутрішнього контролю у випадку необхідності перевірки абсолютно всіх заяв, скарг, рапортів тощо стосовно співробітників правоохоронних органів. У зв’язку з цим виникає необхідність створення певних фільтрів, які б допускали до розгляду і розслідуванню підрозділами внутрішнього контролю лише певних категорій правопорушень. Тому для ефективної реалізації даного завдання підрозділами внутрішнього контролю необхідним є створення механізму відбору скарг на дії співробітників системи МВС, які будуть розглядатися саме цими підрозділами. На сьогодні законодавство передбачає необхідність розгляду усіх без виключення звернень громадян із обов’язковою підготовкою відповіді заявнику, при цьому фактично до уваги не береться зміст скарги. Розгляд усіх скарг унеможливлює роботу у зв’язку з надзвичайно великою їх кількістю. Тому важливим завданням для МВС і Уряду є створення незалежного органу з розгляду скарг на дії поліції.

 

Крім цього, відповідно до світової практики, дрібні порушення можуть бути розслідувані безпосередніми керівниками, а більш серйозні можуть розслідуватися органами поліції, які не знаходяться в безпосередньому підпорядкуванні – відділами внутрішніх розслідувань або спеціально утвореними дисциплінарними комітетами, які складаються зі старших за званнями співробітників. У випадках, коли розслідуються дії поліцейських високопосадовців, таке розслідування краще проводити органами зовнішнього громадського контролю. Враховуючи багатоплановість і багатошаровість внутрішнього контролю в системі МВС доцільним вважаємо віднесення деяких питань внутрішнього контролю за діяльністю персоналу перенести на рівень безпосередніх начальників поліції. Зокрема, до компетенції безпосередніх начальників може бути віднесене питання дотримання правил внутрішнього розпорядку, дисципліни, обліку робочого часу персоналу тощо. До відповідальності підрозділів внутрішнього контролю мають відноситися серйозні порушення законодавства про запобігання корупції, кодексу професійної етики, розгляд скарг на дії поліцейських з боку громадян, посадових осіб тощо.

 

Керівництво з демократичних основ поліцейської діяльності містить декілька порад щодо організації процедур внутрішніх розслідувань:

 

  1. Сприяння становленню, розвитку та реалізації політики прозорості та підзвітності в діяльності правоохоронних органів системи МВС

Серед очікуваних результатів запровадження Концепції вказується запровадження підзвітності, прозорості та підконтрольності дій і рішень посадових осіб перед громадянським суспільством. Для досягнення цього результату планується створення сприятливих правових умов для максимально широкого залучення населення та інститутів громадянського суспільства до прийняття управлінських рішень, а також розвитку форм демократичного цивільного контролю. В Стратегії деталізується виконання цього завдання:

Відповідно до Керівництва основна ідея прозорості та підзвітності у діяльності поліції полягає в тому, що поліція має знаходитися під контролем громадськості і бути їй підзвітна. Виділяється два види контролю - зовнішній і внутрішній. Зовнішній контроль може здійснюватися органами виконавчої, законодавчої і судової влади, а також засобами масової інформації та громадськістю. Більш детально про зовнішній контроль буде йтися нижче. Зазначимо лише, що відмінною рисою демократичних служб поліції є їх підпорядкування і прийняття зовнішнього контролю і перевірки, а також ступінь відкритості таким перевіркам.

Однак зовнішній контроль має доповнюватися внутрішнім контролем і наглядом. Поліція зобов’язана проводити розслідування усіх скарг, які надходять на неправомірні дії співробітників поліції з метою забезпечення доброчесності поліцейської діяльності та серед особового складу.  Механізми внутрішнього контролю мають власні переваги серед яких:

  1. Більший обсяг ресурсів.
  2. Більший обсяг доступних даних: показання свідків, заяви показання співробітників поліції, поліцейські архіви.
  3. Кращі знання поліцейського середовища.
  4. Сприйняття обвинуваченими поліцейськими процедури розслідування як більш справедливої, що підвищує вірогідність їх співпраці зі слідчими.

Належному та ефективному внутрішньому контролю має сприяти належна організація діяльності поліції та чітка система управління ресурсами і кадрами. Зокрема:

 

Одним із завдань внутрішнього контролю зазначають також створення та підтримання нейтрально культурного середовища в підрозділах поліції, забезпечення рівного ставлення до кожного поліцейського.

 

Для виконання своїх завдань органи як внутрішнього, так і зовнішнього контролю повинні мати достатні ресурси, повноваження і бути незалежними від виконавчої влади. Інститути нагляду за діяльністю поліції потребують політичної підтримки з боку уряду, парламенту та вищого керівництва поліції. Громадський тиск та участь засобів масової інформації можуть зіграти важливу роль в їх діяльності. Вони також потребують захисту з боку закону для проведення дійсно незалежних розслідувань.

 

Співвідношення внутрішнього і зовнішнього контролю

 

Реалізація внутрішнього контролю не може бути високоефективною без застосування результатів контролю зовнішнього, який здійснюється наглядовими органами і громадськістю. Як зазначається в Стратегії, принцип підзвітності суспільству розглядає наявність державного, громадського та відомчого контролю над діями поліції, а також готовність та відкритість самої поліції до здійснення таких форм контролю. Формами зовнішнього контролю для системи МВС є контроль державний і громадський. В Стратегії також зазначається, що взаємодія форм зовнішнього та внутрішнього контролю дозволяє гарантувати належний рівень підзвітності поліції державним установам в цілому. З метою організації належного зовнішнього контролю Стратегією пропонується в місцевих управліннях МВС запровадити посади відповідальних осіб за зв’язки з місцевою громадою, а при потребі - відповідальних за зв’язки з конкретними місцевими спільнотами. На думку авторів Стратегії такий крок дозволяє здійснювати багатовекторну комунікацію із громадськістю, забезпечити оперативне інформування громадян щодо діяльності та результатів роботи органів внутрішніх справ в цілому, зменшення дистанції у стосунках поліції та населення.

 

В Керівництві з демократичних основ поліцейської діяльності до переваг зовнішнього контролю відносяться наступні. По-перше, без зовнішнього нагляду керівництво поліції мало б свободу відхилятися від проведення розслідування та покарання неправомірної поведінки, що може привести до неефективного внутрішнього контролю. По-друге механізми зовнішнього контролю можуть проявляти більшу безсторонність при розслідуванні серйозних скарг на співробітників поліції. По-третє, вони мають більше можливостей заохочення співробітників поліції давати свідчення та надавати інші докази проти інших співробітників поліції та керівного складу.  

 

Іншим способом забезпечення підзвітності і прозорості в діяльності поліції відповідно до положень Стратегії є доступ у населення до інформації щодо розслідування правопорушень, вчинених поліцейськими. При цьому доступ громадян до інформації щодо ходу розслідування, персональних даних фігурантів справи та інших процесуальних документів є обмеженим. В той же час результати розслідувань мають бути у вільному доступі.

 

Як свідчить досвід інших країн, більшість інститутів зовнішнього контролю за діяльністю поліції має справу саме зі скаргами населення на поліцію. Ступінь залучення громадськості до розслідування скарг на поліцейських може різнитися. В одних випадках організації громадського контролю займаються розслідуванням лише серйозних карг на дії поліцейських або проводять розслідування лише у випадках, коли внутрішнє розслідування є очевидно неефективним. В інших випадках громадський контроль полягає у контролі та перевірці розслідувань, які проводяться самими правоохоронними органами, тобто підрозділами внутрішнього контролю. Ступінь участі у вирішенні долі співробітників поліції, які скоїли правопорушення, також різниться. Одні організації ніяк не можуть впливати на санкції, інші надають рекомендації щодо застосування певних дисциплінарних санкцій, а деякі навіть можуть призначати санкції[6].

 

Таким чином, відповідно до положень Стратегії зовнішній контроль за діяльністю поліції має здійснюватися шляхом:

 

 

В Керівних принципах з демократичних основ поліцейської діяльності наводяться загальні вимоги до змісту звітів поліції перед громадянами. Зокрема, звіт поліції перед суспільством має включати в себе статистику щодо злочинів, дані про розкриття злочинів, сприйняття безпеки суспільством, звіти про дотримання поліцейськими прав людини, щодо виявлення корупції в поліції, а також інші звіти інституцій зовнішнього громадського нагляду. Ці звіти описують діяльність поліції, ситуацію з безпекою і громадським сприйняттям рівня безпеки. Вони дають можливість оцінювати діяльність поліції з боку громадян, визначаючи рівень відповідності результатів і дій поліції законодавство і внутрішнім інструкціям, а також ступінь виправданості  витрат на поліцейську діяльність.

 

Важливою є публікація звітів за результатами діяльності підрозділів внутрішнього контролю. Це може бути як окремий звіт, так і обов'язкова частина загального звіту за результатами діяльності міністерства та/або обласного управління. До повноважень підрозділів внутрішнього контролю також належить перевірка і розслідування випадків застосування сили і зброї співробітниками поліції. Вони здійснюють аналіз таких випадків та формують відповідні щорічні звіти.

 

Окрема низка заходів має бути спрямована на забезпечення прозорості та підзвітності господарської діяльності МВС та підприємств, установ, організацій, підконтрольних Міністерству. Така підзвітність і прозорість має забезпечуватися шляхом наявності окремого розділу у звіті щодо діяльності МВС стосовно виділених бюджетних коштів, розподілу їх використання і результатів господарської діяльності, прозорих механізмів проведення закупок, періодичне проведення незалежного зовнішнього аудиту діяльності МВС та установ, підприємств, організацій, підконтрольних МВС. Перелік таких підприємств, установ, організацій з описом їх діяльності має бути розташований на офіційній Інтернет-сторінці Міністерства.

 

Функції внутрішнього контролю

 

Для початку необхідно визначитись зі змістовним наповненням поняття «внутрішній контроль», яке ми будемо постійно використовувати. Внутрішній контроль – система заходів, спрямованих на: (1) забезпечення дотримання співробітниками системи МВС принципу верховенства права і охорони прав людини та основоположних свобод, а також вимог законодавства і відомчих нормативно-правових актів; (2) запобігання, профілактики і припинення вчинення співробітниками системи МВС правопорушень; (3) проведення ефективних, всебічних, об’єктивних і справедливих внутрішніх розслідувань правопорушень, вчинених співробітниками системи МВС, а також випадків застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї, які потягли за собою заподіяння тілесних ушкоджень чи смерть людини; (4) запобігання, профілактики і припинення вчинення правопорушень співробітниками підприємств, установ, організацій, які знаходяться у сфері відповідальності МВС; (5) захист системи МВС та її співробітників від протиправних посягань та загроз; (6) протидія спробам проникнення в систему МВС осіб з кримінальними зв’язками. Під правопорушеннями в даному визначенні маються на увазі порушення Дисциплінарного статуту ОВС, Правил професійної етики, інших відомчих нормативно-правових актів (наказів, інструкцій МВС), Закону України «Про запобігання корупції», Закону України «Про Національну поліцію», адміністративні правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення, кримінальні правопорушення (злочини). Проведення заходів, пов’язаних з припиненням і розслідуванням злочинів, здійснюється виключно на підставах і в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України.

 

Необхідно зазначити, що внутрішній контроль є складовою частиною системи забезпечення внутрішньої безпеки системи МВС, яка покликана протидіяти як внутрішнім так і зовнішнім загрозам. Внутрішні загрози зумовлені протиправними та корупційними діями працівників, зловживанням наданими їм повноваженнями. Зовнішні загрози пов‘язані з протиправним впливом на працівників системи з метою примусити останніх до неналежного виконання службових обов’язків, або зі спробами проникнення в систему осіб з усталеними кримінальними зв’язками. Нещодавно з’явились цілком нові виклики, пов‘язані з участю органів та підрозділів МВС у проведенні АТО. Вже зараз є необхідність у оперативному виявленні спроб протиправного впливу на працівників МВС представників незаконних збройних формувань та іноземних спецслужб. Мають місце також факти протиправних переслідувань, помсти з боку злочинців колишнім співробітникам системи МВС, які розслідували злочини і довели їх до суду.

 

Аналізуючи документи щодо концептуальних засад реформування МВС необхідно виділити наступні функції і, відповідно, основні напрямки діяльності із забезпечення внутрішнього контролю:

 

Додатковими функціями внутрішнього контролю є сприяння об’єктивному і прозорому добору кандидатів на службу в органах системи МВС та забезпеченню ефективному і оптимальному їх переміщенню (на керівні посади включно).

Виконання зазначених функцій здійснюється шляхом:

 

У світлі виконання вимог антикорупційного законодавства підрозділи внутрішнього контролю в системі МВС мають виконувати завдання, передбачені Законом України «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014-2017 роки і Державною програмою щодо реалізації засад державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційної стратегії) на 2015-2017 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 265:

 

Нормативне забезпечення діяльності підрозділу внутрішнього контролю

 

Нормативне забезпечення діяльності підрозділу внутрішньої безпеки має відбуватися як на законодавчому, так і внутрішньо відомчому рівнях.

 

Центром Разумкова були розроблені Базові критерії оцінки законодавчих ініціатив стосовно реформування правоохоронних органів України. Дані критерії мають сприяти покращенню якості документів, мінімізації характерних недоліків, притаманних чинному законодавству, та забезпеченню їх відповідності кращим міжнародним стандартам. Зокрема законодавчі ініціативи мають відповідати таким критеріям:

 

На нашу думку, на законодавчому рівні мають бути також врегульовані:

 

На думку О.А. Мартиненка та І.О. Теличкіна нормативне закріплення процедури внутрішніх службових розслідувань за скаргами громадян за фактами порушень прав громадян з боку правоохоронців повинно враховувати:

– повноправну участь заявника у проведенні службового розслідування за його зверненням (ознайомлення з матеріалами розслідування і їх оцінювання, присутність при проведенні опитування фігурантів розслідування, можливість надання додаткових матеріалів на будь­якому етапі розслідування тощо);

– можливість заявника залучати до службового розслідування адвоката чи іншого спеціаліста у сфері права, правозахисників, незалежних експертів;

– можливість відсторонення працівника від виконання своїх обов’язків на період проведення службового розслідування (у необхідних для забезпечення його об’єктивності випадках);

– реалізацію заходів по захисту від тиску з боку працівників дії яких оскаржують на заявника та інших фігурантів службового розслідування[8].

 

Суттєвою проблемою, яка потребує окремого глибокого правового аналізу, є проведення органами внутрішнього контролю оперативно-розшукових заходів і негласних слідчих дій. Одночасне існування інституту негласних слідчих дій в КПК і Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» створює велику кількість проблем у сфері розслідування злочинів і ускладнює діяльність органів внутрішнього контролю. Найбільш суттєвою проблемою є використання в якості доказів результатів оперативно-розшукових заходів, які були проведені на підставі Закону «Про оперативно-розшукову діяльність», оскільки відповідно до КПК доказами є лише ті матеріали, які були отримані на підставі цього Кодексу. Додаткових труднощів завдає питання підслідності злочинів, вчинених співробітниками правоохоронних органів: частина з них розслідується нещодавно створеним Державним антикорупційним бюро, а частина – Державним бюро розслідувань, яке наразі не створене, але має бути створене відповідно до положень КПК. У зв'язку з цим функції підрозділів внутрішнього контролю при розслідуванні злочинів мають бути додатково ретельно вивчені і відповідні рекомендації сформовані, включаючи можливі зміни до законодавства.

 

Окремою проблемою, яка потребує нормативного вирішення є неможливість використання матеріалів, отриманих оперативним шляхом у рамках дисциплінарного провадження. Тобто у випадках, коли під час здійснення заходів у рамках оперативно-розшукової справи не було здобуто доказів вчинення злочину, проте було виявлено та задокументовано вчинення дисциплінарного проступку. Згідно чинного законодавства, усі матеріали, здобуті оперативним шляхом (включно і інформація про вчинення дисциплінарного проступку) підлягають знищенню, а особа, що вчинила дисциплінарний проступок, про який вже здобуто відповідні докази, фактично уникає відповідальності.

На законодавчому рівні мають бути переглянуті Дисциплінарний статут, Кодекс професійної етики, на відомчому - інструкції щодо проведення службових розслідувань та інструкції щодо звітності.

Інституційне забезпечення внутрішнього контролю

На сьогодні внутрішній контроль в МВС забезпечується Департаментом внутрішньої безпеки, Департаментом кадрового забезпечення, Департаментом внутрішнього аудиту.

При цьому Департамент внутрішнього аудиту концентрується на виявленні фінансових порушень шляхом проведення документальних перевірок, Департамент кадрового забезпечення (Управління інспекції з особового складу) забезпечує проведення службових розслідувань та профілактику порушень законності, також більшою мірою концентруючи свою увагу на дослідженні вже вчинених дій, вивченні відповідних документів та встановленні обставин події. Фактично лише Департамент внутрішньої безпеки поєднує перераховані вище функції із функцією документування як вчинених працівниками МВС протиправних дій, так і виявлення осіб на стадії підготовки до вчинення протиправних дій. 

При цьому недостатня увага приділяється системному аналізу причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушень співробітниками МВС та їх усунення. В результаті діяльність із запобігання вчинення правопорушень співробітниками МВС не можна вважати достатньо ефективною.

Аналіз статистичних даних про кількість кримінальних проваджень стосовно працівників міліції показує, що їх левова частка  розпочата за ініціативою Департаменту внутрішньої безпеки. Так наприклад, лише за 5 місяців 2015 року із 903 розпочатих кримінальних проваджень за ініціативою ДВБ було розпочато 545. Для порівняння - ще 261 розпочато за ініціативою прокуратури, 33 провадження – за ініціативою СБУ. Схожою ситуація була й протягом попередніх років. Якщо не брати до уваги кримінальні провадження, закриті за реабілітуючими обставинами, то у 2013 році за ініціативою ДВБ розпочато 927 кримінальних проваджень, 517 - розпочато за ініціативою прокуратури, 44 – СБУ. У 2014 році за ініціативою ДВБ розпочато 781 кримінальне провадження, 366 розпочато за ініціативою прокуратури, 23 – за ініціативою СБУ. Тобто за ініціативою ДВБ розпочинається приблизно 2/3 кримінальних проваджень стосовно працівників ОВС.

Звісно, сухі статистичні дані не дозволяють із повною об’єктивністю оцінити ефективність діючих інструментів внутрішнього контролю в ОВС. Статистика фіксує лише кількісний результат, а для оцінки ефективності важливіше оцінити ступінь досягнення поставленої мети, а це - вже набагато ширший комплекс показників, що включає в себе і зовнішні оцінки (рівень довіри населення, кількість скарг громадян на діяльність міліції та ін.).

На сьогодні нагальною проблемою є невідповідність інституційних механізмів забезпечення внутрішнього контролю фактичному наповненню системи МВС. Як вже зазначалось, до системи МВС сьогодні входить п’ять державних структур, діяльність яких координується Міністром.  Проте функціонально єдиної системи внутрішнього контролю не створено, через що цей контроль забезпечує декілька окремих структур з різними функціями, повноваженнями та підпорядкуванням. Вузьковідомча спрямованість більшості із цих підрозділів та підпорядкованість керівникам структур не дозволяє системно забезпечити ефективний внутрішній контроль у системі МВС. Лише Департамент внутрішньої безпеки МВС підпорядковується безпосередньо Міністру, інші підрозділи, які забезпечують внутрішній контроль, підпорядковані керівникам , у структурі яких вони діють. Дієвий механізм взаємодії та якісного оперативного обміну інформацією між цими підрозділами фактично відсутній.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На нашу думку, єдиним шляхом до розв’язання проблеми забезпечення внутрішнього контролю є створення в МВС єдиного органу – назвемо його Департамент внутрішнього контролю. З метою усунення дублювання функцій, прискорення обміну інформацією та її обробки, а також оптимізації чисельності цей орган має поєднати в собі розрізнені зараз підрозділи. З метою забезпечення незалежності роботи підрозділу він має підпорядковуватись Міністру. Міністр має призначати керівника цього органу, затверджувати його структуру, функції та повноваження. Додатковим механізмом незалежності такої структури має бути належний рівень оплати праці та відповідні соціальні гарантії працівників. Вважаємо, що залежно від функціональних обов’язків особовий склад органу має складатись із державних службовців та поліцейських. Питання призначення на посади поліцейських у Департамент внутрішнього контролю, що має діяти поза межами поліції, може бути вирішене шляхом відрядження фахівців із числа діючих поліцейських із залишенням їх у штаті поліції. Так, наприклад, у 90-х була вирішена проблема призначення працівників міліції (слідчих та оперативних працівників) на посади до податкової міліції у складі Державної податкової адміністрації України, поки не було відповідного правового регулювання на законодавчому рівні.

 Схожа модель забезпечення внутрішнього контролю створена у Міністерстві внутрішніх справ Республіки Словаччина. Вивчення досвіду реформування правоохоронної системи Словаччини засвідчило вражаючу схожість функцій та структури МВС цієї країни із МВС України - Інспекція підпорядкована виключно міністру МВС та діє за його дорученнями. Міністр визначає структуру Інспекції, її функції і повноваження та призначає керівника цього органу. Повноваження вказаної Інспекції поширюються на всю систему МВС Словаччини, а функції включають як проведення перевірок та службових розслідувань так і здійснення оперативно-розшукових заходів та розслідування кримінальних правопорушень.

 


[1] Див. главу 3 Посібника з парламентського нагляду. Принципи, механізми та практика парламентського нагляду над сектором безпеки. Ганс Борн (редактор та провідний автор). На http://www.dcaf.ch/oversight/proj_english.cfm?navsub1=12&navsub2=3&nav1=3.

[2] Там же.

[3] Руководство по демократическим основам полицейской деятельности. Составлено Старшим советником Генерального секретаря ОБСЕ по вопросам полицейской деятельности. - ОБСЕ, 2006. –64 с., с. 16 - 17

[4] Там же, с. 27

[5] Там же, с. 19 - 20

[6] С. 33

[7] Концептуальні підходи до реформування органів внутрішніх справ як складової правоохоронної системи та сектору безпеки і оборони України. Інформаційно-аналітичні матеріали до Круглого столу “Концептуальні підходи до реформування МВС у контексті загальнонаціонального плану реформ” 16 квітня 2015 року. – Київ. – С. 14 - 17

[8] Запобігання злочинам серед працівників в органах внутрішніх справ України: міжнародні та національні аспекти : монографія / О. А. Мартиненко, І. О. Теличкін. — К. : Вид­во «Юридична думка», 2015. — 236 с. (c. 231 – 232)

коментарі

Ви також можете скористатись формою для коментарів від соціальних сетей